Jak wybrać obrączki ślubne, Verona obrączki, ślubne szepty

Jak wybrać obrączki ślubne

Jak wybrać obrączki ślubne? 

Przygotowania do ślubu kosztują wiele wysiłku, każda para młoda chce sprawić żeby ich najważniejszy dzień w życiu był wyjątkowy. Wśród tych wszystkich zawirowań związanych ze ślubem, nie można zapomnieć o wyborze wymarzonych obrączek ślubnych – ale jak wybrać obrączki ślubne kiedy na rynku jest ich tak dużo?

Obrączki ślubne mogą być wykonane z różnych kruszców od złota po srebro, a nawet tytan. Przykuwają uwagę swoimi unikalnymi wzorami, łączonymi kolorami, osadzonymi kamieniami lub piaskowaną powierzchnią. Dla par które wybierają obrączki decyzja może być sporym wyzwaniem. 

Jak wybrać obrączki ślubne, Verona obrączki, ślubne szepty

A więc jak wybrać obrączki ślubne?

Jednym z materiałów z którego wykonuje się obrączki to złoto. Jest to metal szlachetny, odporny na korozję, bardzo miękki i plastyczny dzięki czemu można nadać mu każdą formę. Może występować w różnych próbach – czyli mówiąc najprościej próba oznacza ilość złota w biżuterii. Im mamy wyższą próbę tym większa zawartość złota jest w biżuterii. Najwyższą próbą tego kruszca jest 0,999 jednak nie używa się jej w jubilerstwie, jest bardzo miękka i nie trwała. Próba 0,750 – w jubilerstwie biżuteria tej próby wykonywana jest głównie na specjalne zamówienia.

Najbardziej popularną próbą jest 0,585, złoto jest twardsze przez co bardziej wytrzymałe. To właśnie na obrączki w tej próbie zazwyczaj decydują się pary młode. I tą próbę też Wam rekomenduje.

Ostatnią najniższą próbą jest 0,333, jej wytrzymałość jest porównywalna do próby 0,585, jedynie posiada w sobie mniej złota.

O co chodzi z tymi próbami złota?

Próba złota podawana jest w promilach – przekształcając na procenty próba 0,750 ma 75% czystego złota w biżuterii, 0,585 ma 58,5%, natomiast 0,333 ma 33,3%. Każda próba posiada dodatek innych metali, które odpowiadają za wytrzymałość jak i kolor złota. Zalicza się do nich: srebro, miedź, cynk, nikiel, pallad. Nikiel oraz pallad mają właściwości odbarwiające złoto na biało a miedź na różowo. Takie sposoby sprawiają, że możemy spotkać biżuterię, obrączki w trzech kolorach złota. 

Wybór obrączek na rynku Polskim na przykładzie marki Verona.

Verona, jak również inni jubilerzy w Polsce mają w swojej ofercie kilka możliwości wyboru obrączek. Zazwyczaj możemy samemu zaprojektować swoje wymarzone obrączki, bądź wybrać z gotowych wzorów.

Jak możemy zaprojektować obrączki? W opcji „zaprojektuj sam” mamy do wyboru są trzy modele obrączek. 700 klasyczna prostokątna obrączka, 701 klasyczna półokrągła oraz 702 klasyczna półokrągła. Modele 700 i 701 posiadają soczewkę, która ułatwia zakładanie i zdejmowanie obrączki jak również poprawia komfort noszenia biżuterii. W przyszłości, gdy obrączka będzie za duża bądź za mała możemy poszerzyć lub pomniejszyć modele 701 i 702 nawet o dwa rozmiary. W każdym modelu z opcji „Zaprojektuj sam” można wybrać szerokość obrączki od 2 mm do 7 mm. Próbę złota w jakiej ma być wykonana 0,333, 0,585 albo 0,750. Można rownież wybrać kolor obrączki – żółte złoto lub białe złoto, które możemy zamówić niezależnie od wybranej próby. Warto zaznaczyć, że obrączki z różowego złota wykonywane są tylko w próbie 0,585.

Wykończenie obrączki– niekoniecznie musi być gładkie. Verona daje możliwość wykończenia z efektem satynowym lub piaskowanym. Dalej sobie zadajesz pytanie jak wybrać obrączki ślubne? Czytaj dalej koniecznie!

Ale co z diamentami? Wiadomym jest, że kobiety kochają diamenty!

Jeśli chodzi o diamenty możemy wybrać 3 masy kamienia, 0,01ct, 0,02ct oraz 0,03ct. Dla ciekawych, którzy chcą zobaczyć jakiej wielkości jest taki diament można użyć flamastra (ale nie permanentnego) o średnicy 1mm i zrobić małą kropkę na jakimś pierścionku, który posiadamy w domu. Wielkość kropki będzie bardzo zbliżona do kamienia o masie 0,01ct; z flamastrem o średnicy 2mm wyjdzie nam zbliżona wielkość kamienia o masie 0,03ct. Do takiej obrączki z diamentami marka Verona dołączą certyfikat potwierdzający jakość kamieni. Mamy w nim dokładnie opisane: rodzaj szlifu , liczbę kamieni, ich czystość, masę oraz barwę. Osadzenie kamienia nie jest preferowane do obrączek 2mm, do obrączek 3mm możemy wybrać diament tylko o masie 0,01ct, 4mm kamienie o masie 0,01ct i 0,02ct natomiast obrączki 5mm i szersze możemy wybrać każdej wielkości diamenty. Maksymalna ilość kamieni jaką możemy wybrać na obrączce to 3.

Skoro już wiesz, że możesz wybrać wielkość kamienia to teraz dowiesz się, że istnieje jeszcze coś takiego jak oprawa jubilerska, której używa się przy oprawie diamentów. Jeżeli będziecie sami projektować własne obrączki i dobierzecie do nich diament to możecie go dodatkowo ozdobić delikatnym grawerem (miligifem), którym jest oprawa jubilerska. Kamień staje się bardziej widoczny na obrączce i nadaje jej eleganckiego stylu. 

Kolejnym materiałem z którego wykonywane są obrączki to srebro.

Tak samo jak złoto jest metalem szlachetnym. W przyrodzie występuje razem z miedzią, ołowiem, cynkiem, złotem. Najwięcej tego srebrzystobiałego metalu wydobywa się w Meksyku, Kanadzie, Peru i również w Polsce. Czyste srebro charakteryzuje się największą przewodnością cieplną i elektryczną. Jest metalem kowalnym, dlatego używa się go do wyrobu naczyń, instrumentów, monet i oczywiście biżuterii. Najwyższą próbą srebra jest 0,999 jednak tak jak złoto nie jest używane w jubilerstwie. Najbardziej popularną próbą jest 0,925, jest zarazem najwyższą próbą srebra. Posiada w sobie 92,5% czystego srebra – reszta to dodatek innych metali, najczęściej miedzi. Na rynku występują jeszcze inne próby m.in. 0,875, 0,830 i 0,800. Jest odporne na korozję jednak wchodzi w reakcje z siarką i siarczanami przez co biżuteria, którą nosimy już dłuższy czas może stracić blask i przyciemnieć. Dużym plusem jest to że łatwo się poleruje, a co za tym idzie z łatwością można wyczyścić biżuterię, która z powrotem odzyskują blask. Aktualnie istnieje wiele preparatów i metod czyszczenia biżuterii. Natomiast w sieci salonów Verona możecie znaleźć chusteczki do czyszczenia, które nie tylko się sprawdzą do srebra ale również złota i polerowania kamieni.

Verona posiada w swojej ofercie trzy rodzaje srebrnych obrączek. Mają klasyczny półokrągły kształt i różnią się od siebie szerokością. Najcieńszą dostępną szerokością obrączki jest 3mm, kolejna to 4mm i najszersza 5mm. W przyszłości obrączki można poszerzać i pomniejszać.

Jak wybrać obrączki ślubne, Verona obrączki, ślubne szepty

A co jeśli nie wiesz jak zaprojektować obrączki? Z pomocą przychodzą gotowe wzory.

W gotowych wzorach mamy do wyboru modele od łączonego złota w różnych kolorach, poprzez satynowe i frezowane obrączki oraz różnego typu osadzenia diamentów i cyrkonii. Większość wzorów jest wykonywana w próbie 0,585, jednak niektóre sztuki można wykonać również w próbie 0,333. Gotowych wzorów niestety w żaden sposób nie modyfikujemy, to znaczy, że w danych modelach nie zmienimy szerokości obrączki lub jej wzoru. We wszystkim również pomogą doradcy klienta, którzy podpowiedzą jak wybrać wasze idealne obrączki ślubne. Dokładnie wyjaśnią w jakiej próbie może być wykonany dany wzór, w jakim kolorze złota, bądź w jakim modelu może być oprawiony diament lub cyrkonia.

Na rynku możecie znaleźć obrączki wykonane również z tytanu. Marka Verona oczywiście także posiada jej w swojej ofercie i możecie je znaleźć właśnie pośród gotowych wzorów. Tytan wydobywany jest głównie w Australii, RPA, Kanadzie, Norwegii. W przyrodzie występuje w postaci różnych związków i minerałów. Jest lekkim metalem i jednocześnie bardzo twardym, dzięki czemu jest odporny na różnego typu uszkodzenia mechaniczne, zarysowania ale trudno jest go poddać obróbce. Do niedawna tytan był stosowany głównie w architekturze – przy budowie; motoryzacji – do samochodów sportowych i motocykli aby zmniejszyć ich wagę; lotnictwie – do elementów budowy samolotów; medycynie – do wykonywania protez i implantów, używany do wyrobu narzędzi medycznych. W ostatnich latach coraz bardziej staje się popularny również w jubilerstwie, pomimo że jest trudny w kształtowaniu różnych wzorów jubilerzy się nie poddają i wyrabiają z niego obrączki oraz zegarki. Tytan ma jasnoszarą barwę i nie wywołuje reakcji alergicznej, dlatego też jest popularny w piercingu, gdzie proponuje się wykonane z tytanu kolczyki na świeże przekłucia. Nie ciemnieje w wodzie oraz swobodnie można go łączyć razem ze złotem czy srebrem i oprawiać w nim diamenty.

W ofercie Verony mamy do wyboru obrączki w całości wykonane z tytanu, bądź łączone ze złotem lub ze srebrem. W każdym z modelów złoto jest w próbie 0,750, natomiast srebro w próbie 0,925. Powierzchnia obrączek może być matowa lub polerowana, na niektórych wzorach zauważyć można delikatne frezy oraz oprawione diamenty. Obrączki wykonane są w szerokościach między 4 mm a 7 mm. Warto pamiętać, że obrączek tytanowych niestety nie poszerzymy, ani nie pomniejszymy, ponieważ będą zbyt twarde na jakiekolwiek modyfikacje. 

Wiesz już jak wybrać obrączki ślubne?

Jak wybrać obrączki ślubne, Verona obrączki, ślubne szepty

Przy wyborze obrączek ślubnych zapewne myślicie również o grawerze. Marka Verona wykonuje go bezpłatnie i posiada różne opcje. Grawer może być wykonany po wewnętrznej stronie obrączki, a przy obrączkach klasycznych – również po stronie zewnętrznej. Nie wykonuje się go na obrączkach o szerokości 2mm, ponieważ jest zbyt cienka. Mamy do wyboru dwa rodzaje graweru. Grawer klasyczny – jest bezbarwny i bardzo delikatny; grawer laserowy – jest czarny tak więc będzie bardziej widoczny od standardowego.

Wiesz już jaki masz wybór obrączek ale co dalej?

Jeśli uzgodniliście już każdy szczegół waszych obrączek, kolejnym etapem jest złożenie zamówienia. Zawsze zachęcam do odwiedzenia salonu ponieważ na miejscu możecie porozmawiać z doradcą i uzyskać fachową poradę. W momencie gdy piszę ten tekst na świecie jest ogłoszona pandemia i sklepy stacjonarne w Polsce są zamknięte. Wiemy o tym, że ten stan nie potrwa długo i nasze życie i plany muszą toczyć się dalej. Dlatego zachęcam Was aby zamówienie na obrączki składać poprzez stronę internetową. Dlaczego? Ponieważ czas zawsze ma znaczenie. W większości wzorów czas realizacji obrączek trwa do 4 tygodni od momentu złożenia zamówienia. Jednakże niektóre klasyczne wzory mogą być wykonane szybciej. Dlatego też proponowałabym zamawiać obrączki najpóźniej 3 miesiące przed ślubem. Biorąc pod uwagę, że obrączki będą wykonywane do 4 tygodni to będziecie mieli jeszcze czas na ewentualne poprawki np. zmiana rozmiaru.

Skoro przybliżyłam temat kruszców oraz ofertę obrączek dostępnych na rynku, to w końcu pojawia się pytanie jakie obrączki wybrać?

Prawdę mówiąc to już jest kwestia indywidualna, wszystko zależy od was. Na początku najlepiej zdecydujcie z jakiego kruszca chcecie mieć obrączki. Zdecydujcie czy mają mieć bardziej klasyczny styl, a może coś nowoczesnego. Złoto to klasyka, od wieków jest używane do wykonywania obrączek ślubnych. Występuje w różnych kolorach, a ich łączenia nadaje obrączkom nowoczesnego stylu. Natomiast srebro pomimo, że już od dłuższego czasu jest wykorzystywane do wyrobu obrączek, to jednak nie jest aż tak popularne jak złoto. Tytan będzie świetny dla alergików, a że staje się coraz bardziej popularny to tworzone są nowe wzory obrączek z tytanu, dlatego każdy powinien coś dla siebie znaleźć.

Jak wybrać obrączki ślubne, Verona obrączki, ślubne szepty

To jakie wybierzecie obrączki ślubne – złote, srebrne, tytanowe, tak naprawę ma niewielkie znaczenie. Najważniejsze abyście dobrze się czuli nosząc je na palcu. Obrączki to nie tylko symbol ślubu, ale też przepiękna pamiątka która zostanie z wami na lata i będzie przypominać o miłości łączącej dwoje ludzi.

Zobaczcie jakie obrączki wybrały inne pary młode.

Tekst przygotowała dla Was Klaudia Bursa

Doradca w salonie jubilerskim Verona w C.h. Janki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *